Warto zapytać o kulturę – pola współpracy: twórcy kultury a przedsiębiorcy - notatki z sympozjonu
Podczas debaty „Warto zapytać o kulturę” (27.28.10) szef Domu Pracy Twórczej w Wigrach Dariusz Jachimowicz przywołał słowa papieża Jana Pawła II, że „kultura jest formą bytowania na ziemi”. Te słowa ułatwiły dialog pomiędzy ludźmi kultury a zaproszonymi nań przedsiębiorcami
II już Sympozjon "Ludzie kultury i przedsiębiorcy – perspektywy współpracy" otworzył gospodarz alumnatu tykocińskiego ks. Witold Nagórski (laureat nagrody Marszałka Podlaskiego) oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Zbigniew Krzywicki.
Przewodniczący Sejmiku Zbigniew Krzywicki przypomniał, że dochował złożonej w listopadzie 2005 roku obietnicy, że dialog „Warto zapytać o kulturę” będzie kontynuowany. Dodał również, że ma nadzieję, że nowe władze samorządu wojewódzkiego będą w przyszłości projekt sympozjonu nadal wspierać.
Otwierając debatę „Warto zapytać o kulturę” szef Domu Pracy Twórczej w Wigrach Dariusz Jachimowicz przywołał słowa papieża Jana Pawła II, że „kultura jest formą bytowania na ziemi”.
To stwierdzenie znacznie ułatwiło toczący się dialog pomiędzy ludźmi kultury a zaproszonymi na debatę przedsiębiorcami.
Referat otwierający wygłosił Grzegorz Domosławski, rodowity mieszkaniec Sejn, który zwrócił uwagę, że dziś animatorzy kultury muszę przeorientować sposoby jej finansowego zasilania. Muszą dostrzec w przedsiębiorcach nie tylko sponsorów, którzy wykładają gotówkę, ale równoprawnych partnerów i to takich którzy muszą przekonać się, że ich inwestycja w działania kulturowe ma sens.
G. Domosławsławski zwrócił też uwagę, że wzrost materialnego dobrobytu mieszkańców zależy od kultury. Z drugiej zaś strony naturalny postęp, rozwój gospodarczy będzie wpływał pośrednio na zanik tożsamości regionalnej.
Podczas sesji nie zabrakło trudnych pytań z obu stron. Na pytanie czy przedsiębiorcy czują się mecenasami kultury przedsiębiorcy zwracali uwagę, że oczywiście tak, lecz czy ludzie kultury nie stawiają im często żądań.
Przedsiębiorcy słusznie argumentowali, że potencjalny sponsor projektu kulturowego chce dostrzec w nim korzyści, które odniesie, lecz nade wszystko chce się z projektem identyfikować.
Partnerstwo prywatno publiczne, wspieranie kultury przez biznesmenów zdaniem większości jest nieodzowne do jej funkcjonowania, jednak musi się ono dokonywać w przestrzeni partnerskiej współpracy, wzajemnego zrozumienia, nie zaś w atmosferze roszczeń - podkreślał w imieniu animatorów kultury Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze.
Sympozjon „Warto zapytać o kulturę” został zainicjowany w 2005 roku przez środowiska twórcze oraz władze regionalne województwa podlaskiego jako długofalowy program, stanowiący istotną część strategii rozwoju regionalnego.
Pierwsza edycja sympozjonu odbyła się w listopadzie 2005 roku w Sejnach i Klasztorze Wigierskim. Zgromadziła blisko 80 uczestników z całego regionu. Jej tematem było budowanie tożsamości regionalnej w oparciu o kulturowe dziedzictwo i współczesne wyzwania stojące przed Polską i naszym regionem. W spotkaniu, poza ludźmi kultury uczestniczyli również przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych. Obok dyskusji i wydarzeń artystycznych, odbyła się prezentacja specjalnie z tej okazji wydanej książki pt. „Warto zapytać o kulturę”, która stanowi antologię tekstów autorstwa 35 artystów i animatorów kultury z Podlaskiego, poświęconych specyfice kulturowej tej części Polski, nowoczesnym odczytaniom tradycji i szansom ich wykorzystania dla budowania przyszłości regionu. Postanowiono także o potrzebie organizowania Sympozjonu każdego roku i systematycznym rozszerzaniu kręgu jego oddziaływania.
Drugi dzień Sympozjonu poświęcony był podsumowaniu piątkowej dyskusji oraz formułowaniu wniosków i konkluzji. Do debatujących dołączyli m.in. Monika Szewczyk – dyrektor Galerii Arsenał, Grzegorz Kuczyński z firmy pn. Departament Reklamy, Doroteusz Fionik – właściciel prywatnego skansenu Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Uczestnicy z żalem odnotowali nieobecność eurodeputowanej - Pani Barbary Kudryckiej oraz prezesa Podlaskiego Klubu Biznesu – Pana Lecha Pileckiego, którzy mogliby wnieść wiele cennych spostrzeżeń do tematu obrad.
Ustalono przede wszystkim, że wymiana poglądów, rozmowa – są nieodzowne przy każdego rodzaju działaniu. Temu służyć będzie m.in nowoutworzona przez Ośrodek „Pogranicze” strona internetowa, która stanie się swoistym forum dyskusyjnym – polem wymiany pomysłów, poglądów i danych ludzi kultury, przedsiębiorców i mediów. Ponadto Dyrekcja WOAK zaoferowała opracowaną przez siebie stronę www.e-kultura.pl do dyspozycji organizatorów różnych przedsięwzięć kulturalnych i marketingowych – jako ciągle rozszerzającą się bazę danych.
Pozostałe konkluzje sformułowane na II Sympozjonie, to m.in:
- zaproszenie przedstawicieli świata kultury na spotkania stowarzyszeń przedsiębiorców,
- powołanie zespołu roboczego do kontynuacji współpracy rozpoczętej na Sympozjonie, pod przewodnictwem Krzysztofa Czyżewskiego i Danuty Kaszyńskiej,
- opracowanie memorandum z wnioskami, do przekazania władzom samorządowym województwa podlaskiego,
- wydanie publikacji, będącej podsumowaniem dyskusji na Sympozjonie oraz zawierającej opracowania doświadczeń europejskich w tej dziedzinie.
Uczestnicy Sympozjonu wyrazili pragnienie częstszych niż raz w roku spotkań. Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom na spotkanie z cyklu „Warto zapytać o kulturę” zaprosiła już w grudniu br. dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury – Pani Grażyna Dworakowska.
Gospodarzem spotkania był Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Krzyżewski, patronat honorowy objął – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Zbigniew Krzywicki.
Moderatorzy spotkania: Dariusz Jachimowicz – dyrektor Domu Pracy Twórczej w Wigrach i Krzysztof Czyżewski – dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.
Sympozjon przygotował zespół Departamentu Kultury i Edukacji UMWP. Na zdjęciu z przedsiębiorcą Jarosławem Dziemianem
Notatki z sympozjonu
Konkluzje:
- powołać mały zespół roboczy z udziałem ludzi kultury i biznesu pod przewodnictwem Krzysztofa Czyżewskiego i Danuty Kaszyńskiej, który będzie kontynuował działania zainicjowane na spotkaniu;
- przygotować memorandum do nowych władz samorządowych poruszające zagadnienia omawiane na spotkaniu; |
- stworzyć internetowe płaszczyzny wymiany informacji;
- przygotować publikację poświęconą tematyce biznes-kultura.